Çocukluk Hayali Gerçek Oldu!
Geçen haftalarda 8 Mart Kadınlar günü dolayısıyla harika bir etkinliğe katıldım... Aynı zamanda spordan arkadaşım Ayşegül Sert'in "Kadına Şiddet'e" dikkat çekmek amacıyla harika bir sergiye imza attı... Ayşegül iş hayatında yıllarca emek vermiş kendi ayakları üzerinde duran bir kadın.. Uzun zamandır hayalini kurduğu resim sergisini sonunda açtı.. Ben elini taşın altına koyan kadınlara bayılıyorum. Alkışlar Ayşegül'e... Sizler için de kısa bir ropörtaj yaptım, umarım beğenirsiniz.Ayşegülcüm okuyucularımıza kısaca kendini tanıtabilir misin?

İstanbul Üniversitesi iktisat fakültesi Çalışma Ekonomisi mezunuyum. Mesleğe Banka ve sigorta firmaların da İnsan kaynakları branşında uzmanlığımı tamamladıktan sonra yine sigorta acente firmalarda satış ekipleri kurdum. Birçok kobi firmaların da danışmanlığını yaparak eğitimlerini verdim.
Peki sergiyi açma sürecin nasıl gelişti, nasıl karar verdin?

Eğitim ve Çalışma hayatımın yoğunluğundan dolayı kendime vakit harcamadığımı fark ettim. Yoğun bir iş temposu ile beraber hobilerime de yetişmeye çalışıyordum ama proje haline getiremediğim resim küçük yaştan beri karalamalarla beraber bugüne kadar geldi. 5 yaşındaki bir çocuğu düşünün yaptığı resimleri salonun ortasın da sergileyen o kız çocuğunun en büyük hayali gerçek bir resim sergisi ile dostları ile buluşturmasıydı. 8 Mart da sergim için çok özel bir tarihti. Hem ressam olarak hem bir kadın olarak tüm kadınların duygularını iletmeyi kendi adıma sosyal bir sorumluluk projesi olarak gördüm ve 8 Mart Kadınlar Günün’de Resim sergimi  açmayı tercih ettim.
Türkiye’deki kadına şiddet hakkında ne düşünüyorsun?

Türkiye'de kadına fiziksel şiddet her geçen gün korkunç boyutlar almakta. Fakat olayı kadınların sosyal yaşamda karşılaştıkları zorlukları da,  düşünecek olursak sosyal ve pisikolojik  şiddet en az fiziksel şiddet kadar ürkütücüdür. Bu konuda en kısa zaman da yaptırımların ağırlaştırılmasını ve insani boyutlara gelmesini diliyorum.

Çalışan bir kadın olarak ne gibi önlemler alınması gerektiğini düşünüyorsun?

Hukuki cezaların ağırlaştırılması, toplumdaki özellikle politik fígürlerin kadına şiddet ile ilgili olumsuz davranışların yapılmamasını, ayrıca aydınların ve sanatçıların bu konuda daha çok sosyal sorumluluk almaları gerekmektedir.

Resim sergisi veya herhangi bir sosyal projelerinin devamı olacak mı?

Yaşadığım ve hayallerimin var olduğu sürece bunu resimlerim ile ifade etmeye ve bu duygularımı herkesle paylaşmaya devam edeceğim...


Teşekkür ederiz... 

Merve Erden

Merve Erden

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder