Safranbolu Denilince Ilk Akla Gelen

Evleri dediginizi duyar gibiyim...

Kesinlikle evleri...

Sokaklarda dön dön dur.

Benim bu sefer Safranboluya geliş sebebim kardeşim... Universiteye basladi Karabuk'te bizde Safranboluyu pek bir sevdigimizden burada ev tutmaya karar verdik.

Safranbolu carşısı, evleri ve insanları ile oldukça guzel. Karabukle çok yakın olmasına rağmen havasi daha bir guzel. Tabi bunda Karabukte demir çelik fabrikasının olmasının da etkisi var.

Universite de çok güzel. Konum, bina konforu ve ihtiyaçların hepsi goz onune alinmiş. Safranbolu'dan 1.75 tl'ye Universite'nin içine kadar gidebiliyorsun. Karabuk'te de kalırsan bir sürü  ev var, yurt var.

 Daha once Safranbolu'da ilk Eski çarşı ardindan Kristal Cam Teras'a gelmistim. Bu sefer ise Yörük Köyüne gittim.

Daha onceden yazamamistim. Gecen aylarki gelisim de Safranbolu eski carsi da bir kahve icmistim valla cok iyiydi. Pisman olmazsiniz.(Fotograf Eski Çarşı'da adını unuttuğum bir cafe idi. Kesinlikle en iyi ictigim kozde kahveydi.)

Vee yolum Yörük köyü. Uzun yollardan aştım geldim şarkıları eşliginde 😁(safranboludan 15 dk sürüyor)  köyümüze varıyoruz. Ben sezonu bitişine denk geldiğim için  kõy boştu. Yağmur yağmasa güzeldi, hatta çok güzeldi.

 Ilk giristen yukari doğru çıkıyorsunuz. Vee temiz hava, kahve tonlari agirlikli nostaljik evler.

Soylemekte fayda var tek kelimeyle Yörük Köyü şuana kadar gittiğim en iyi tarihi köydü.
(Fotograf Yörük Köyüne aittir. Çok üşüdüğüm belli oluyor sanırım. ☺)


(Bu fotograf ise Yörük Sofrasina ait. Çok samimi çıkmış mıyız? ☺)

Ben ilk olarak Yörük Sofrasına denk geldim. Tabelası dikkatimi çekti. Telefonumun da şarji bitince girdim kapıdan içeri. Öyle üşümüşüm ki, içeride ki yanan şömine çok iyi geldi.

Çok güler yüzlü sahipleri var. Kapıda karşılıyorlar.

Sıcak baklava ve gözlemeleri meşhur.. Soba'nın üzerinde demlenen çay ise tam içmelik... Bence uğramadan gecmeyin derim. En azından bir baklavasini tadin.

İyice ısınıp telefonumu şarj ettikten veeee baklavami mideye indirdikten sonra köyü gezmeye koyuldum.

(Yörük köyü 😀)                                                            ( Yine yörük 😁)
Aaa aaa!

Köy boş.

Vallahi boş.

Bir ben vardım bir köylüler ahahah neysekii sonra 3 tane üniversiteli gençlerle karşılaştım. Tek gezdiğimi görünce pek bir şaşırdılar. Bende onların şaşırmasına şaşırdım.

Nereyi görmeliyim diye sorarsanız... Çamaşırhane ve misafirhane'yi tavsiye ediyorlar. Onu da ticarete dökmüşler parayla geziyorsun 😐☺ ama çok yağmur yağıyordu ben çok yukarı çıkmadım. Sadece Sucu Hafız Konağına, Yörük Sofrası ve Köy Kahvesine uğrayabildim.(Sucu Hafız Konağı ☺ Camdan bir görünüm) 


                                           
   (Sucu Hafız Konağı isteyenler 2 tl ücret karşılığında        gezdiriliyor.)

Suçu Hafız Konağı eski döşemeler, özel dikim eşyaları olan tarihi bir yapı... 2 katlı her odası hemen hemen aynı mimariye sahip şirin bir konak...

Konaktan ayrilip köy kahvesine uğruyorum.. Sohbet 😀 hani derler ya tadı damağımda kaldı. Benim tadı damağında kaldı. Kahvede amcalar önce bir suzduler sorular sordular 😆 Koyu bir sohbet başladı bölmeden dinledim😇Kısaca her telden sohbet vardı. Siyaset, Yörük Köyü ve Kışın köyün sessizliği, biraz dert yandılar gibi...

Köy sakinlerine sordum şikayetçi misiniz. Yörüğe yazın olan ilgiden diye.

Bazen bakir halini özlüyoruz. Öyleki yazın araba  koyacak yer kalmıyor. Onun dışında insanlar buraya kültür turizmi için geliyor. Genel olarak Memnunuz.  • Kışın kalabalık mı diye sorunca; Aksine çok sakin oldugunu birçok köylünün artık yazlıkçı olarak köye geldigini belirtiyorlar.  Kışın ise kimse yok diyorlar.


Doğru valla. Yalnızlıkta bir yere kadar.


 Dönüş yolu için hazırlığa geçerken seneye daha gunesli bir havada gelmeyi dusunerek koyden ayriliyorum.

Merve Erden

Merve Erden

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder